www.x-hokejbal.cz
 
 
 
 

Kdo má hokejbal rád, neměl by na mistrovství světa chybět, říká Petr Fiala

21.01.2009 | Iva Janoušková

Nejen o červnovém mistrovství světa v Plzni, ale také o světových šampionátech do 16 a do 18 let, které se po odřeknutí německého Bayeruthu uskuteční také v České republice, jsme si povídali s předsedou Českomoravského svazu hokejbalu Petrem Fialou. Tématem rozhovoru však byla také medializace hokejbalu či ženská reprezentace.

 
 
 
Nedávno se v Plzni konal kongres mezinárodní federace ISBHF, na němž prezident federace Domenic di Gironimo vyjádřil spokojenost se stavem příprav na MS. Jak hodnotíte stav příprav Vy očima předsedy ČMSHb?
Osobně jsem přesvědčen, že přípravy pod vedením místopředsedy Kadaněho probíhají zdárně. Samozřejmě, že se objevují dílčí problémy, které jsou ale průběžně řešeny. Co se týče sportovní stránky, bude MS připraveno bezesporu kvalitně, dolaďují se ještě prvky kvalitní prezentace.

Mistrovství světa bude bezesporu největší akcí a zároveň jakýmsi vyvrcholením letošní hokejbalové sezony. Nemáte přesto z pořádání této akce trochu obavy?
Obavy určitě nemám, částečnou nervozitu ale ano. Ale to musí mít každý, komu záleží na dobrém osudu jakékoli akce. Organizace je a ještě bude náročná, slovo obavy ale na místě rozhodně není.

V současné době je naplánován první kemp reprezentace mužů, jejímž trenérem je Leoš Rak. Můžete čtenářům popsat průběh přípravy českých reprezentantů?
Tato otázka by měla směřovat určitě na realizační tým vlastní reprezentace, případně na STK. Mým a předsednictva úkolem je připravit finanční podmínky pro reprezentace (mužská a ženská) takové, aby se mohly kvalitně připravit. Tedy dát do rozpočtu svazu pro rok 2009 dostatečné finanční prostředky a to jsem přesvědčen, že činíme. Materiální zajištění je vyřešené již dávno, když máme uzavřenu dlouhodobou smlouvu se společností Střída sport.

Jaké jsou cíle české reprezentace na MS?
MS se po 11 letech koná v domácím prostředí, proto cíle musí být samozřejmě ty nejvyšší. Bylo by výborné po 11 letech opět na domácí půdě získat zlato, ale to jednoduché rozhodně nebude. Oba týmy (muži a ženy) by měly alespoň obhájit svá umístění z minulého MS v Německu (muži druzí, ženy třetí). Věřím, že jim k tomu dopomůže divácká kulisa, částečně i dozor televizních kamer a že se před národem budou snažit vytáhnout.

Paralelně s mistrovstvím světa mužů bude probíhat i mistrovství světa žen. Přípravě českých reprezentantek se však zatím nevěnuje tolik pozornosti jako mužům. Bude probíhat nějaká příprava týmu žen?
Musím zareagovat stejně jako u mužů – tým žen má svůj realizační tým, my opět pomáháme finančně. Určitě nějaká příprava proběhne. Tým žen bude složen převážně z hokejistek a několika hokejbalistek. Věřím, že se o medaile také „poperou“.

Změna se udála také u mládežnických reprezentací. Původně se mělo Mistrovství Evropy U16 a U18 konat v německém Bayreuthu, Němci však pořadatelství odřekli. Český svaz nabídl, že ME uspořádá. Má už svaz nějakou představu, kde konkrétně by se akce mohla konat?
Určitá představa samozřejmě je. Pořádání jsme vzali proto, aby se nepřerušila každoroční posloupnost těchto akcí, aby jeden ročník dorostenců nebyl ošizen. Podmínkou bylo přiřknutí také pořádání MS těchto kategorií v roce 2010, v čemž ISBHF vyhověla. S určením definitivního místa konání a závazného termínu (zatím jsou ve hře dva červnové víkendy) jsme si dali čas do konce měsíce února.

Ve funkci předsedy ČMSHb působíte prakticky od počátku jeho vzniku, tzn. od roku 1990. Od té doby postupuje hokejbal stále kupředu. Co ale považujete za největší úspěch za tuto dobu?
Musím uvést na pravou míru, jak dlouho jsem vlastně ve vedení svazu. Od roku 1998 jsem byl místopředsedou, předsedou svazu jsem od roku 2000, takže byste mi deset let přidali. Můj předchůdce ve funkci předsedy byl Ing. Arch. Vít Řezáč, současný místopředseda, ale ani on nebyl prvním svazovým předsedou. Vyrostla spousta nových hřišť o vhodných rozměrech, přešli jsme na mezinárodní hokejbal 5+1, vytvořili systém částečně placených spolupracovníků v regionech, svoji značku získala u škol prezentační celorepubliková akce Hokejbal proti drogám, změnili image sportu – zavedli plastový míček, „ustrojili“ hokejbalisty, objevují se přímé televizní přenosy z nejvyšší soutěže. Je pevný systém soutěží, s problémy (počty týmů, hráčů apod.) se potýkají všechny sporty. To považuji za největší posuny našeho sportu.

A je naopak něco, co Vás tíží, co se nikdy nepodařilo zrealizovat či dotáhnout do konce?
Slovo nikdy je až moc silné. Moc bych si přál, aby se našel kvalitní umělý odpružený povrch na venkovní hřiště, abychom hokejbalistům ulevili od otřesů, které nepůsobí dobře na pohybové ústrojí, jde mi zejména o zdraví mladých. To vidím stále jako náš dluh, i když takový povrch intenzivně hledáme. Snad se to brzy podaří a poté přesvědčit ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, aby na takové povrchy finančně také přispívalo.

Jakou má ČMSHb vizi do budoucna?
Dlouhodobá vize je dostat hokejbal pod střechy, ale to je opravdu vize budoucnosti. Musíme nadále intenzivně pracovat na rozšiřování základny a to zejména v řadách mládeže. Poslední roky se podařil změnit trend – ročně přibývá více mládežníků než dospělých a to je zajisté pozitivní.

I po téměř 20 letech své existence se hokejbal pravidelně nedostává do podvědomí čtenářů předních českých novin, chybí mu medializace. Myslíte, že na to existuje nějaký lék?
Získat své redaktory, dát do médií více peněz. Neříká se to jednoduše v době nastupující finanční a hospodářské krize. Určitě se ale musíme ještě více zaměřit na média, zejména ty celostátní a pravidelně je zásobovat aktuálními informacemi. V tom máme neustále co zlepšovat. Neřekl bych ale, že o hokejbalu není slyšet, je o něm určitě slyšet více než v minulosti.

V uplynulých třech sezonách se uskutečnilo několik přímých přenosů České televize, všechny však byly přenášeny na ČT4 Sport. Jaká je šance, že se hokejbal dostane i na obrazovky ČT2?
Dobře že je ČT 4 Sport. Z ČT 2 sport postupně mizí, podívejte se do programu. Je to strategie České televize, přesunout sportovní pořady na kanál, který je k tomu určen. Na ČT 2 se určitě nikdy nedostaneme, ale to nejen my – sport z něho téměř vymizí, možná zůstane pár vrcholných světových akcí, olympiáda apod.

V letošní sezoně jsou také průběžné výsledky všech utkání hokejbalové extraligy mužů přenášeny na internetu, a to prostřednictvím serveru www.onlajny.cz, který zprostředkovává firma eSports.cz. Hodlá svaz v této formě medializace pokračovat i v dalších sezonách?
Je to zajisté velmi dobrá prezentace a byla by škoda ji rušit. Právě na základě této novinky jsme se od letošního roku rozhodli zrušit teletextovou stránku na Nově, která byla komerční, a svaz ji platil.

Zatěžkávací zkouškou pro nově postavenou plzeňskou halu bude finále Českého poháru – soutěže napříč výkonnostními úrovněmi, které je naplánováno na 14. -15. února. Máte osobní tip na vítěze této soutěže?
Tip nemám, bude to určitě vyrovnané, termín je v době vrcholící přípravy na jaro – bude záležet na momentálních formách družstev. Vítěz bude zřejmě jeden z pěti extraligových týmů.

Tradiční soutěží je také Hokejbal proti drogám. Jeho tváří byl dlouho Dominik Hašek, letos se ale tváří stal hokejista HC Slavia Praha Tomáš Micka. Proč se tato změna stala a co vedlo ČMSHb k výběru právě tohoto hokejisty?
Změnu navrhla komise mládeže s tím, že Dominik v minulých ročnících díky svému účinkování v NHL neměl tolik času. A pravdou je, že i Dominik Hašek říkal, že je po 5 letech čas na změnu. V neděli 18. ledna jsme společně byli na hokeji Slavia x Sparta, kde jsme tedy Tomáše Micku viděli takříkajíc v „akci“. Chci s Dominikem mluvit o nějaké další vhodné podpoře hokejbalu jeho jménem, přeci jen je to obrovská sportovní ikona a zcela o něho přijít v hokejbalovém světě bych považoval za špatné.

A poslední otázka: Prezident ISBHF Domenic di Gironimo na otázku, jaká bude podle něj návštěva finálového utkání, uvedl, že by rád viděl vyprodaný stadion, tzn. cca 8 tisíc fanoušků. Je to podle Vás reálné?
A co není reálné? Vzpomeňme si na fantastickou atmosféru v roce 1998 v Litoměřicích, kde byl sice menší stadion. Velmi bude záležet na nás hokejbalistech, jak mistrovství pojmeme. Kdo má rád hokejbal, určitě by neměl na mistrovství chybět. Kde jinde již by člověk mohl vidět kvalitnější hru. Chtěl bych vyzvat hokejbalisty ze všech koutů republiky, aby si v termínu 13.-20. června udělali volno a přijeli do Plzně – pomoci našim reprezentantům a také svému sportu. Pro image našeho sportu je potřebná výborná divácká kulisa, já chybět určitě nebudu.

Zobrazit další články této kategorie | Archiv všech článků

 
 
 
 

18.6. | Soupisky
Zveřejnili jsme soupisky s detailními informacemi.

 

14.6. | Fotogalerie
V sekci Fanoušci - Fotogalerie naleznete aktuální fotografie z turnaje.

 

12.6. | Magazín o MS
Na webu si nyní můžete na obrázcích prohlédnout kompletní obsah oficiálního programu MS. Naleznete jen též v sekci Info o turnaji > Program MS.

 

2.2. | Rozhovor s Leošem Rakem
Na serveru plzen.cz si můžete přečíst rozhovor s trenérem reprezentace Leošem Rakem.

 
 
 
 
 
 
Domenic di Gironimo
Závěrečný blog: Shrnutí (23.6.)
 
Jan Donauschachtl
Blog mistra světa: „My jsme mistři, no a co?“ znělo Plzní (22.6.)
 
Kateřina Bogliová
Hurá! Cíl splněn, medaili máme! (23.6.)
 
 
 
 
 
Copyright © 2008-2009  & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech a kontakt | Tipy Zážitky jako dárky, Sázení Doxxbet | Nastavení cookies