www.x-hokejbal.cz
 
 
 
 

Karel Manhart: Určitě chceme obhájit medaili

04.03.2009 | Iva Janoušková

Do zahájení červnového Mistrovství světa v Plzni zbývá zhruba 100 dní. Šampionát nebude záležitostí jen čistě pánskou, ale na své si přijdou i zástupkyně něžnějšího pohlaví. Paralelně s turnajem mužů bude v nejmodernější hokejbalové hale v Plzni na Košutce probíhat ženská část. Na téma formujícího se výběru ženské reprezentace, ale také všeobecně o ženském hokejbalu jsme si povídali s reprezentačním trenérem českých žen Karlem Manhartem.

 
 
 
Prozraďte prosím čtenářům, jak jste se dostal k ženské hokejbalové reprezentaci.
Už sedm let působím v ženském hokeji, trénuji tým HC Slavia Praha, zároveň jsem trenérem ženské hokejové reprezentace. Nejspíš z tohoto důvodu jsem byl osloven Českomoravským svazem hokejbalu, zda bychom nechtěli vést hokejbalovou reprezentaci žen.

V jaké fázi se nachází příprava na nadcházející MS žen?
Důležité bude Mistrovství republiky žen. Ještě stále však probíhá hokejová sezóna, která se ale už řítí do finále. V sobotu jsme hráli utkání Slavia vs. Kladno, což je finále ženské ligy, které hrajeme na čtyři vítězná utkání. Poslední zápas odehrajeme tak za 2-3 týdny. Poté skončí sezona pro větší část hokejistek a začne příprava hokejbalová.

Máte naplánovaná nějaká soustředění či přípravná utkání?
Po skončení ligové soutěže budou začínat přípravy na MS v hokeji. Česká hokejová reprezentace žen odjíždí 21. března na kemp do Brna, tam bude týden a 4. dubna začíná samotné Mistrovství. To znamená, že opory hokejbalového týmu žen se zapojí do přípravy až po skončení hokejového šampionátu.

Sledujete stav příprav na MS?
Jsem ve spojení s Českomoravským svazem hokejbalu, spolupracuji s vedením přípravného výboru. Minulý týden proběhla konference, kde se řešily otázky dalších příprav, rozlosování atd. My jsme domluveni, že se v nejbližší době sejdeme a doladíme hlavně termíny soustředění tak, abychom odehráli turnajově Mistrovství republiky. Co se týče zázemí, všechny informace se dozvíme na té plánované schůzce.

Mistrovství světa v kategorii žen se bude konat v nově postavené hokejbalové hale v Plzni. Byl jste se tam už podívat?
Ještě jsem se v hale podívat nebyl, ale určitě se tam chystám, protože právě v ní by měla proběhnout veškerá letošní příprava na Mistrovství světa.

Na minulém MS skončila ženská reprezentace třetí. Jak se s odstupem času díváte na MS v německém Ratingenu?
Bylo to první mistrovství světa žen, takže jsme tam jeli sbírat zkušenosti. Udělali jsme velice dobrý výsledek proti kanadskému mužstvu, kdy jsme remizovali 1:1. Bohužel utkání se Slovenkami pro nás dopadlo špatně, prohráli jsme o gól, který jsme dostali v přesilové hře. Tím pádem jsme hráli o třetí místo s Američankami utkání, které jsme nakonec odehráli velice dobře. Když to shrnu, tak zápas od zápasu se náš výkon zvedal. A s ním pochopitelně i sebevědomí, protože jak už jsem říkal, jsou to převážně děvčata, která hrají lední hokej, pravidla jsou trošku jiná a chvilku jim trvalo, než si zvykla na některé odlišnosti, jako je například „plovoucí modrá“ a tak dále. Takže naše působení na minulém šampionátu hodnotím určitě kladně.

Je podle Vás něco, čeho by se pořadatelé MS v Čechách měli vyvarovat? Něco, co se Vám na minulém šampionátu doopravdy nelíbilo?
Myslím, že zázemí v Ratingenu bylo velice příjemné, jediným problémem na stadionu, kde se mistrovství konalo, bylo šílené horko. Museli jsme tedy řešit pitný režim, děvčata si i polévala hlavy, protože tam bylo dusno a nevětratelno. To ale podle mého názoru v Plzni nehrozí. To byl jediný problém, který tam byl, taková kaňka na celém mistrovství. S veškerým zázemím, co se týče stravy, ubytování, dopravy a logistiky, jsme byli spokojeni.

V čem se podle Vás liší nejvíce ženský hokej od toho mužského?
To je těžké srovnání. Spíše to vidím tak, že ten sport má sice podobná pravidla, ale v podstatě je to jiný sport. Nemůžeme porovnávat ženský hokej s mužským hokejem, stejné je to v hokejbalu a také v in-line hokeji. Chlapi hrají daleko agresivněji, výbušněji. Pochopitelně nemůžu chtít po holkách výkony, které mi podávají muži, tak to nelze vidět. Samozřejmě, jsou tu určité rozdíly, co se týče kvality - ženskému hokeji jednoznačně kralují Kanada s Amerikou, protože mají základnu o 60 tisících hráčkách. Až za nimi jsou celky z Evropy. Situace je jiná než v mužském hokeji, kde je silná osmička států, které jsou ve špičce léta a do toho začínají zasahovat Švýcaři, Němci a další. V ženském hokeji je to jinak, protože Němky jsou velice kvalitní a drží se v elitní skupině už zhruba osm let.

A pokud se budeme bavit o hokejbale?
Když vezmu naše zápasy s Kanadou a Amerikou, tak v nich bylo na děvčatech poznat, že si uvědomují, že v hokeji jsou Kanaďanky i Američanky úplně někde jinde. S jejich základnou se samozřejmě mnohem lépe selektuje a mají daleko lepší hráčky. Až na place děvčata zjistila, že jsou soupeřky s námi srovnatelné, že jsme schopni s nimi hrát. To bylo příjemné zjištění a od toho se odvíjel celý výkon, protože když srovnáme hokejbal s hokejem, tak to je markantní rozdíl – běhat nebo bruslit, balónek nebo puk. Ten rozdíl se trošku eliminuje.

Na webu MS bylo zveřejněno rozlosování. Český tým má ve skupině Slovensko, Německo a Švýcarsko. Který soupeř bude pro Vás nejméně příjemný?
Samozřejmě mezi námi a Slovenskem panuje rivalita, která je v hokeji i hokejbale. Slovenky jsou ctižádostivé a zápas mezi námi má vždycky atmosféru a zvláštní, specifický náboj. Přirovnal bych to možná k utkání s Rusy, kde atmosféra byla také taková. Nemyslím to do detailů, ale rivalita tam rozhodně je.
Německo a Švýcarsko jsme nějakým způsobem poráželi, byli jsme v roli mírného favorita. Je to stejné jako v ženském hokeji, kde se výkonnostní rozdíly šíleně snižují a hodně se to průměruje. Dělá se hodně práce, ti slabší se dotahují na silnější soupeře. To samé je v hokejbale a my nemůžeme Němky a Švýcarky rozhodně podcenit.

A na závěr: Jaký cíl má ženská reprezentace na MS v Plzni?
Na mistrovství pojedeme s tím, že chceme obhájit medaili, minimálně tu za třetí místo. Samozřejmě, je to turnaj, stát se může cokoliv, nicméně my si nemůžeme dát menší cíl, než se umístit na medailových pozicích.

Zobrazit další články této kategorie | Archiv všech článků

 
 
 
 

18.6. | Soupisky
Zveřejnili jsme soupisky s detailními informacemi.

 

14.6. | Fotogalerie
V sekci Fanoušci - Fotogalerie naleznete aktuální fotografie z turnaje.

 

12.6. | Magazín o MS
Na webu si nyní můžete na obrázcích prohlédnout kompletní obsah oficiálního programu MS. Naleznete jen též v sekci Info o turnaji > Program MS.

 

2.2. | Rozhovor s Leošem Rakem
Na serveru plzen.cz si můžete přečíst rozhovor s trenérem reprezentace Leošem Rakem.

 
 
 
 
 
 
Domenic di Gironimo
Závěrečný blog: Shrnutí (23.6.)
 
Jan Donauschachtl
Blog mistra světa: „My jsme mistři, no a co?“ znělo Plzní (22.6.)
 
Kateřina Bogliová
Hurá! Cíl splněn, medaili máme! (23.6.)
 
 
 
 
 
Copyright © 2008-2009  & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech a kontakt | Tipy Zážitky jako dárky, Sázení Doxxbet