www.x-hokejbal.cz
 
 
 
 

J. Harper: MS je pro Hong Kong dalším krokem vpřed

15.03.2009 | Marek Chlupatý

Tým Hong Kongu si letos připíše první účast na mistrovství světa. Od Johna Harpera, hráče a zástupce hongkongské hokejbalové asociace, jsme se dozvěděli o tom, jak se hokejbal hraje v pro Čecha exotických krajích a jaké jsou ambice nováčka světového šampionátu.

 
 
 
Pro začátek řekněte několik vět o hongkongském hokejbalu. Přibližte nám jej...
Začali jsme hrát přibližně před osmi lety, v šesti lidech na půlce basketbalového hřiště. Původně to začalo jako odpočinková aktivita a postupně rostlo až do současnosti. Teď kromě tréninků hrajeme každé sobotní ráno dvě hodiny. Z nostalgie určujeme týmy rozházením hokejek stejně jako před lety. Myslím si, že právě tyhle tradice a to, že se cítíme jako jedna parta, nás dělá silnými. V této chvíli jsme plnohodnotnou hokejbalovou organizací se jménem Hong Kong Islanders a již několik let dominujeme všem regionálním turnajům.

Vaše asociace má přibližně sto členů. Můžeme říci, že jste jedna parta hokejbalových nadšenců?
Ano. Opravdu jsme úzce spjatá skupina přátel. Jsme šťastní, že spolu můžeme být, pomáhat si a vytvářet tak širší rodinu. Prožíváme spolu hodně, dobré i zlé časy.

Jaké jsou vůbec v Hong Kongu podmínky pro hraní hokejbalu? Jaká jsou hřiště, jak snadno se shání vybavení?
Když jsme začínali, bylo právě vybavení a místo kde hrát to hlavní, co jsme museli řešit. Hráli jsme s použitými hokejkami a tenisovým míčkem, kdekoliv to šlo. Dokonce jsme místo branek hráli na židle. Zkracovali jsme si tak čekání před oslavami nebo basketbalovými zápasy. Až když se nám povedlo k našemu velkému štěstí rozvinout vztah s Dwainem MacIntoshem a YMCA King’s Park Centenary Centre v Kowloonu, dostali jsme možnost trénovat na jejich hřišti na in-line hokej. To je fantastická výhoda. Navíc si zde můžeme kupovat a půjčovat vybavení, takže jedinou věcí, kterou si musíme nechat posílat, jsou hokejbalové míčky, které vydrží hraní v teplém počasí.

Nehrajete žádnou oficiální soutěž, ale vím, že se účastníte různých turnajů....
Každý víkend hrajeme zápasy mezi sebou a náš statistik Rob Davidson vede každému hráči statistiku výher a proher v celém roce. Navíc se zúčastňujeme řady turnajů, kde se střetáváme s jinými regionálními týmy. Organizátorem našich turnajů je Charles Yorke, který pořádá Mid-Autumn Cup a Canton Cup, který se hraje právě tenhle měsíc. K tomu jsme vyhráli K-Town Cup na Tchaj-wanu a již sedmkrát jsme se účastnili Mekong Cupu v Phuketu v Thajsku. Nebudu o turnajích dále vyprávět, ale chtěl bych poděkovat hráčům ze Singaporu a Bangkoku, se kterými se potkáváme již léta a jsou našimi kamarády. Letos jsme dostali nabídku hrát v Koreji a Japonsku, ale rozhodli jsme se zaměřit na Mekong Cup a světový šampionát. Příští rok bychom se ale s těmito týmy, které začínají, chtěli střetnout a ukázat jim, kdo je pánem asijského Tichomoří.

Turnaje Canton Cup 2008 a Mekong Cup 2007

Jaký úspěch považujete za nejvýznamnější v historii hongkongského hokejbalu?

Když se zaměřím na sportovní výsledky, musím zmínit čtyři vítězství na Mekong Cupu a tři na Canton Cupu v řadě. Kromě toho jsme hrdí, že se nám daří získávat finanční prostředky a že naše činnost má vliv na celou komunitu. Někteří z nás pracují jako učitelé, trénují děti ve škole a snaží se pro ně pořádat různé soutěže.

Můžete říci něco o týmu, který se v Plzni představí? Jak jsou hráči vybíráni a kdo je největší hvězdou?
pro výběr do týmu byl klíčový zájem hráčů a to, jestli jim zaměstnavatel dovolí vzít si po dobu mistrovství dovolenou. Jsme zároveň šťastní, že s týmem pojede i šest hráčů, kteří byli u samých začátků před osmi lety. Ti ponesou odkaz té doby. Nechtěl bych se vyjadřovat k tomu, kdo je hvězdou týmu, protože by pak mohl na trénink přijít někdo nafoukaný. Jednoduše řeknu, že máme excelentního trenéra Jamieho Starka a jeho zástupce Darrena Viniu a Tonyho Championa s opravdu trefným jménem. Jejich vedení zaručuje, že trénujeme přiměřeně. Vedou pro nás pět tréninkových hodin týdně.

Jakým stylem byste se chtěli prezentovat? Jaký je cíl pro světový šampionát?
Tak to je dobrá otázka. Normálně totiž hrajeme ve čtyřech proti čtyřem bez ofsajdů. Až teď se přizpůsobujeme hraní v pěti hráčích s plovoucí modrou čárou. Je pro nás změnou i hraní v helmách a s plnou výstrojí. Věřím, že na turnaji budeme odpovědně bránit a snažit se dostat pár míčků do soupeřovy branky. Naším cílem je umístit se do třetího místa v B-poolu. Je to sice odvážný cíl pro nás jako nováčky, ale můžeme o tom alespoň snít. Hlavně šampionát bude velkou zkušeností. Na prvním Mekong Cupu jsme byli také úplně vyřízeni a teď dominujeme asijskému hokejbalu.

Jaký tým je vaším oblíbeným a kdo je favoritem mistrovství?
Nemám žádný oblíbený tým, ale jsme v úzkém spojení s týmy Spojeného království a Kajmanských ostrovů. Pokud mohu soudit, favoritem je rozhodně tým Kanady.

Světový šampionát se odehraje v Plzni. Co víte o tomto městě a České republice?
Plzeň je samozřejmě všude na světě známá svým pivem. Stejně tak známé jsou kulturní kořeny českých měst. Hodně se na návštěvu vaší krásné země těšíme!

Je to pro vás první účast na takto významném turnaji. Co si od šampionátu slibujete?
Očekáváme, že to bude velký krok pro hokejbal v Hong Kongu. Doufáme, že naše účast vzbudí pozornost lidí, což by v následujících letech mohlo pomoci růstu zájmu o hokejbal. Chceme si užít tuhle velkou příležitost, nikdo z nás nehrál před více než padesáti diváky, takže to bude obrovský zážitek.

A na závěr byste mohl v pár větách vyzvat české diváky k podpoře vašeho týmu...
Samozřejmě jsme outsiderem, což by nám mohlo přinést oblibu českých fanoušků. Bylo by hezké třeba při našem utkání se Spojenými Státy slyšet "Hong kong" místo obligátního "U-S-A". Ale pokud nezabere, že jsme podceňovaným týmem, třeba pomůže tohle: Moji milí čeští fanoušci, těšíme se na vás, vaše pivo je nejlepší na světě!

Zobrazit další články této kategorie | Archiv všech článků

 
 
 
 

18.6. | Soupisky
Zveřejnili jsme soupisky s detailními informacemi.

 

14.6. | Fotogalerie
V sekci Fanoušci - Fotogalerie naleznete aktuální fotografie z turnaje.

 

12.6. | Magazín o MS
Na webu si nyní můžete na obrázcích prohlédnout kompletní obsah oficiálního programu MS. Naleznete jen též v sekci Info o turnaji > Program MS.

 

2.2. | Rozhovor s Leošem Rakem
Na serveru plzen.cz si můžete přečíst rozhovor s trenérem reprezentace Leošem Rakem.

 
 
 
 
 
 
Domenic di Gironimo
Závěrečný blog: Shrnutí (23.6.)
 
Jan Donauschachtl
Blog mistra světa: „My jsme mistři, no a co?“ znělo Plzní (22.6.)
 
Kateřina Bogliová
Hurá! Cíl splněn, medaili máme! (23.6.)
 
 
 
 
 
Copyright © 2008-2009  & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech a kontakt | Tipy Zážitky jako dárky, Sázení Doxxbet