www.x-hokejbal.cz
 
 
 
 

Cílem je zlatá medaile, říká hlavní trenér Kanady George Gortsos

04.06.2009 | David Kalista, Hana Ježková

Kanada je jedním z aspirantů na titul v hokejbale, o tom není třeba dlouze debatovat. Co se však změnilo od loňského turnaje? Jak celek ze Severní Ameriky hledal hráče? Sehrál nějaká přípravná utkání a zná vůbec své soupeře, se kterými se na turnaji potká? Na tyto a další otázky nám odpověděl sám hlavní trenér kanadského výběru, pan George Gortsos, který za favorita turnaje považuje český výběr, láká na čistou hru svého týmu a zároveň předpovídá turnaji blyštivou budoucnost: „Myslím si, že hráči všech týmů budou mít co do činění s nejlepším hokejbalovým turnajem v jejich životě!“

 
 
 
Jak vzpomínáte na předchozí světové šampionáty v Pittsburgu, Ratingenu a Torontu? Změnilo se za tu dobu něco?
Všechny mé vzpomínky na světové šampionáty jsou speciální. Nejstarší vzpomínka je z roku 1996, kdy jsme vyhráli v Bratislavě na Slovensku a já byl kapitánem. Ta vzpomínka je velice silná, protože si pamatuji, jak slovenští fanoušci byli rozvášnění, a když jsme hráli proti Slovensku v semifinále, tak jejich tým podporovalo několik tisícovek fanoušků. Byla to neuvěřitelná atmosféra.

Také rád vzpomínám na město Zvolen a tehdejší mistrovství. Podle mě tam byly nejlepší fanoušci vůbec. Když jsme hráli se Slovenskem ve finále, které nás nakonec porazilo na nájezdy, tak jsem ještě nikdy neviděl tak energické publikum. Mohu se jen domnívat, jací jsou čeští fanoušci. Myslím si, že to brzy poznám na vlastní kůži. Jediný světový šampionát, který se v ČR konal v roce 1998, jsem zmeškal, ale vím, že byl velice hojně navštěvován. Doteď byl pro mě jako hráče byl nejlepší šampionát v roce 2003 v Seirre. Byl velmi dobře organizovaný a moc jsme si ho užili. Úžasná atmosféra…byl to jeden z těch, o kterých se neustále povídá.

Od té doby se většina týmů ještě zlepšila a myslím, že plzeňští fanoušci uvidí zajímavý hokejbal, a to jak ve skupině A, B nebo v dámské části.

Jak se Kanada připravuje na světový šampionát? Máte nějaké tréninkové kempy a podobně? Jak vybíráte hráče do týmu?
Z důvodu finanční krize, která postihla celý svět, neměl letos kanadský výběr žádný tréninkový kemp. Prostě to stojí příliš mnoho peněz. Nemáme žádné podpůrné prostředky, hráči si vše hradí sami. Takže bylo na mě a na skautech, abychom sledovali hráče na národních a regionálních turnajích. Znamenalo to hodně cestování. Letos jsme ztratili několik skvělých hráčů právě kvůli tomu, že to stojí tolik peněz. Ale dokázali jsme je nahradit některými velmi dobrými mladými hráči.

Kdo jsou vaši nejlepší hráči, na které se může těšit český fanoušek?
V Kanadě máme mnoho dobrých hráčů. Nejsme tým, který se pokouší zbourat naše soupeře fyzickou hrou. V posledních čtyřech šampionátech jsme byli nejméně trestaným týmem. Myslím, že českým fanouškům ukážeme čistou hru bez faulů, na úrovni a založenou na rychlosti. Přirovnal bych náš tým k Brazilcům ve fotbale. Jsme dost ofenzivně laděný tým a na tomhle stavíme naši celkovou herní koncepci. Naši nejlepší hráči jsou především kluci, co si zahráli na MS 2007. Máme velice kvalitního brankáře Davida DiGironima, který vyhrál třikrát Mistrovství světa. Hlavními tahouny našeho týmu jsou Jonathan Danost, Biaggio Daniele, Martin Frechette, Ian Fontaine a Terry Ryan, který je bývalým hráčem z NHL.

Hráč s největšími zkušenostmi je Paolo Musto. V kanadském výběru pravidelně nastupuje od roku 1998 a stále velmi rychle běhá a je velmi platným hráčem. Náš kapitán Sandro Morello má zkušenosti se švýcarským hokejbalem, kde hraje.

Máme v týmu také několik mladých hráčů, o kterých ještě uslyšíme – Yannick Labonte, Mark Parravano, Paul Ferone a Brant Cook. Mohu vám tak zaručit, že český divák a fanoušek hokejbalu vůbec uvidí letos tým, který na sobě tvrdě pracuje, hraje metodicky a je zábava se na něj dívat.

Jací brankáři pojedou do Plzně? Mohou je čeští fanoušci znát nebo se jedná o nováčky v týmu?
Jak už jsem uvedl, David DiGironimo bude jedním z našich brankářů. Také máme v týmu Scotta Camerona z Manitoby, který je velmi dobrým brankářem, a spolu s Jean Francois Aumaisem z Quebeku máme velice silnou brankářskou trojici.

Co si myslíte, že je nejlepší věcí na vašem kanadském stylu hokeje?
Nejlepší je to, že se snažíme hrát tak, aby to bylo zábavné pro diváka. Když přijdete na náš zápas, uvidíte rychle běhající a technicky zdatný tým, který si užívá hrát čistě, ale také tvrdě.

Hráli jste nějaká přátelská utkání od minulého šampionátu?
Náš kanadský tým v podstatě nehrál žádné mezinárodní utkání od loňského turnaje.

Víte, jak se připravují vaši soupeři? Nebo se nestaráte o ostatní týmy, se kterými budete hrát na MS?
Samozřejmě že se staráme. Všechny týmy musíme respektovat. Hrát s každým jednotlivým týmem, který se proti nám postaví, nás motivuje k tomu, abychom hráli nejlépe, jak umíme. Víme, jak dobré jsou týmy ČR a Slovenska. Také víme, že Švýcarsko je tým, který v poslední době kvalitativně roste skutečně raketově. Také známe hráče, kteří mají kanadské kořeny, ale budou reprezentovat jiné země. A všichni jsme velice zvědaví, jak si povede celek z Finska, jakožto hokejové země.

Ale i tak je toho dost málo na to, abychom mohli říct, že máme své soupeře dokonale přečtené. Proto nás tyto znalosti nutí k tvrdé práci.

Koho vidíte jako kandidáta na zlatou medaili, kromě Kanady?
Pokud máte týmy jako Česká republika, Kanada nebo Slovensko, které hrají v domácím prostředí, tak musí být oni favority. Historie to dokazuje – 1998: Češi vyhrávají doma, 1999: Slovensko vyhrává doma, v roce 2001 vyhrála Kanada v domácí prostředí. Pouze v roce 1996 vyhrála Kanada na Slovensku. Velký respekt si zaslouží český tým, který, po vedení trenérem Kadaněm, nám v Německu ukázal, co se v něm skrývá. Historie ukazuje, že Češi, Slováci a Kanaďané tvoří tzv. velkou trojku. Tato trojice reprezentačních výběrů toho pro hokejbal udělala hrozně moc. A protože se hraje v Plzni, která je v České republice, dovoluji si tipovat na vítěze reprezentační výběr ČR.

Jaký je váš cíl? Předpokládáme, že zlato…
Když reprezentujete Kanadu v hokeji, je cílem jednoznačně zlatá medaile. Toto a fakt, že víme, že budeme hrát na domácí půdě našeho největšího rivala, nás velice vzrušuje a velice se těšíme na to, až se střetneme.

Víte něco o přípravách, které probíhají v Česku? Například o sportovní hale nebo kolik fanoušků navštíví toto Mistrovství?
Už známe českou náturu a víme, že vše bude velice dobře a profesionálně zorganizováno. Myslím si, že hráči všech týmů budou mít co do činění s nejlepším hokejbalovým turnajem v jejich životě. Navíc je to obrovská šance pro všechny mladé hráče z celého světa, aby poznali krásnou zemi, kterou Česká republika je, a také Plzeňský kraj. V tomto případě jde stranou, kdo vyhraje a kdo prohraje. Hráče čeká něco, na co nikdy nezapomenou.

Češi milují hokej. A já si myslím, že si zamilují i tento turnaj, který má na to, aby se stal nejlepším turnajem v historii. A já si mohu pouze představovat, kolik lidí by přišlo do arény, kdyby se český tým propracoval až do finále.

Nakonec bych chtěl jménem CBHA a Team Canada vyjádřit poděkování organizačnímu sboru MS v hokejbale v Plzni 2009 za organizaci něčeho, co vypadá jako skvělý turnaj pro všechny zúčastněné země. Každému hráči přejeme šťastnou cestu a těšíme se na jakéhokoliv soupeře, který hraje hokejbal. Doufáme, že si český fanoušek přijde na své a věřte nám, že každý z nás už se nemůže dočkat, až přijede do Plzně.
Zobrazit další články této kategorie | Archiv všech článků

 
 
 
 

18.6. | Soupisky
Zveřejnili jsme soupisky s detailními informacemi.

 

14.6. | Fotogalerie
V sekci Fanoušci - Fotogalerie naleznete aktuální fotografie z turnaje.

 

12.6. | Magazín o MS
Na webu si nyní můžete na obrázcích prohlédnout kompletní obsah oficiálního programu MS. Naleznete jen též v sekci Info o turnaji > Program MS.

 

2.2. | Rozhovor s Leošem Rakem
Na serveru plzen.cz si můžete přečíst rozhovor s trenérem reprezentace Leošem Rakem.

 
 
 
 
 
 
Domenic di Gironimo
Závěrečný blog: Shrnutí (23.6.)
 
Jan Donauschachtl
Blog mistra světa: „My jsme mistři, no a co?“ znělo Plzní (22.6.)
 
Kateřina Bogliová
Hurá! Cíl splněn, medaili máme! (23.6.)
 
 
 
 
 
Copyright © 2008-2009  & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech a kontakt | Tipy Zážitky jako dárky, Sázení Doxxbet