www.x-hokejbal.cz
 
 
 
 

"Úvodního utkání se nebojím," tvrdí Martin Výborný

08.06.2009 | Marek Chlupatý

V české reprezentaci jsou před mistrovstvím světa jen dva hráči, kteří si letos nezahráli v hokejbalové extralize. Jedním je gólman Filip Šindelář, tím druhým obránce Martin Výborný. Šestinásobný hokejbalový mistr České republiky, který se vlastně vrací domů. Plzeň dobře zná, a tak se možná více než jiní těší na podporu bouřlivého publika.

 
 
 
Hokejbalové mistrovství světa se letos koná v Plzni. Město i halu určitě dobře znáte...
V Plzni jsem dlouho hrál hokejovou extraligu, ale to už je pár let. I když se sem stále vracím, protože žena je právě z Plzně a jsme tu vlastně doma. Letos jsem působil na Slovensku a můžu říct, že to byla povedená sezóna. Přestože po skvělé základní části přišlo rychlé vyřazení v play-off, takže z týmového hlediska to nebylo úplně ono.

Ale na Slovensku se vám evidentně zalíbilo...
Z hráčského hlediska se mi ten rok určitě líbil. Příští rok budu hrát za Skalici, což je velký konkurent Slovanu, mého dosavadního zaměstnavatele. V klubu si dělají zálusk na titul, i kvůli tomu jsem tam šel. Za léta, co hokej hraji, jsem si již zvykl na dojíždění, takže ani to mi nevadí.

I ze zahraničí jste se dokázal dostat do české hokejbalové reprezentace. Jak došlo k vašemu kontaktu s trenéry národního týmu?
Trenéři mi volali, že by měli zájem, abych se zapojil do přípravy. V tu chvíli jsem musel zjistit, zda mne Skalice uvolní. Manažer mi to povolil a já jsem neváhal. Hokejbal je pro mne dobrý trénink a zpestření letní přípravy.

Před šampionátem se spekulovalo o řadě hokejistů, nakonec jsou v týmu jen dva, kteří nenastoupili v hokejbalové extralize. Vaše jméno ale není úplným překvapením. S hokejbalem již máte řadu zkušeností...
Ještě když jsem byl v Plzni, hrával jsem po sezóně play-off za Mladou Boleslav. Celkem jsem nasbíral šest titulů. Boleslav měla v té době skvělé mužstvo, stahovali se tam nejlepší hráči z republiky. Hokejbal jsem ale hrál už v mládí, vlastně od svých šestnácti let. V té době ještě nebyly mládežnické soutěže, tak jsem musel hned bojovat mezi chlapy.

A ten boj vás evidentně baví. Co nejvíce?
To, že je o co hrát. V letní přípravě je to příjemné zpestření. Mezi tím vším běháním a posilováním je příjemné zahrát si a zasoutěžit si. Já mám takovou povahu, že když už hraji, musím vyhrávat.

Skloubit hokejovou přípravu a hokejbal však nemusí být snadné. Jak se vám to daří zvládat?
Je náročné v týdnu trénovat v klubu a pak ještě o víkendu s reprezentací. Nemůžu se flákat, ale přesto si musím o víkendu trochu odpočinout. Jak jsem řekl, mám takovou povahu, že musím vyhrávat. Teď už jsem starší, tak třeba při tréninku nechodím do soubojů naplno, ale bývaly doby, kdy jsem do všeho létal po hlavě.

Jak se zatím cítíte bez bruslí na pevném povrchu?
Zatím je vše v pohodě. Jsou určité rozdíly, jako třeba brzdění a tak, ale na to si zvyknu. Naskočil jsem do přípravy sice později, ale nemyslím si, že by to měl být hendikep.

Se svými zkušenostmi určitě můžete posoudit, v čem má hokejista oproti hokejbalistovi výhodu a naopak...
Já osobně mám největší problém s běháním. I když má člověk fyzičku, je to přece jen jiný pohyb než bruslení. Zvykat si musím i na balónek, který hodně zatáčí a skáče. Naopak dokážu lépe přečíst hru, protože už mám za sebou spoustu zápasů. Myslím si, že hraji takovým hokejovým způsobem. Hodně do těla.

Jako obránci by vám mělo vyhovovat hokejbalové pravidlo o plovoucí modré čáře. Je to tak?
Samozřejmě, hodně to mění hru a dává nám obráncům příležitost často střílet, zvláště v přesilovkách. Já jsem zvyklý místo střely spíš ještě hledat nahrávku, protože v hokeji to díky rychlosti hráčů bývá výhodnější. V hokejbale se místo toho střílí, míček zatáčí a může se nečekaně odrazit, takže každá střela je nebezpečná.

Doufejme, že si hodně zastřílíte i na šampionátu. Co vás ještě v necelém týdnu čeká, jak se budete připravovat na start mistrovství?
Určitě si ještě zkusíme přesilovky a nějaké taktické varianty. Času už je opravdu málo, ale prvního zápasu se nebojím. Naopak se těším na atmosféru, kterou diváci určitě vytvoří, a doufám, že se jim za to odměníme vítězstvím.

Zobrazit další články této kategorie | Archiv všech článků

 
 
 
 

18.6. | Soupisky
Zveřejnili jsme soupisky s detailními informacemi.

 

14.6. | Fotogalerie
V sekci Fanoušci - Fotogalerie naleznete aktuální fotografie z turnaje.

 

12.6. | Magazín o MS
Na webu si nyní můžete na obrázcích prohlédnout kompletní obsah oficiálního programu MS. Naleznete jen též v sekci Info o turnaji > Program MS.

 

2.2. | Rozhovor s Leošem Rakem
Na serveru plzen.cz si můžete přečíst rozhovor s trenérem reprezentace Leošem Rakem.

 
 
 
 
 
 
Domenic di Gironimo
Závěrečný blog: Shrnutí (23.6.)
 
Jan Donauschachtl
Blog mistra světa: „My jsme mistři, no a co?“ znělo Plzní (22.6.)
 
Kateřina Bogliová
Hurá! Cíl splněn, medaili máme! (23.6.)
 
 
 
 
 
Copyright © 2008-2009  & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech a kontakt | Tipy Zážitky jako dárky, Sázení Doxxbet