www.x-hokejbal.cz
 
 
 
 

S dosavadní fází příprav panuje spokojenost

25.11.2008 | Marek Chlupatý

Již jen něco málo přes půl roku zbývá do začátku mistrovství světa v hokejbalu. Kolotoč příprav nabírá stále větší obrátky. „Zatím můžeme být spokojeni,“ říká předseda organizačního výboru Josef Kadaně. V obsáhlém rozhovoru pak popisuje přípravy podrobněji.

 
 
 
Do začátku mistrovství zbývá přibližně šest měsíců. Jak jste zatím spokojen s dosavadní fází příprav?
Hlavně v posledním měsíci práce zintenzívněly tak, že dnes není dne, kdy bych se nevěnoval mistrovství světa. V současné chvíli máme nasmlouvané prakticky všechny hotely, máme jasno o podobě provozu stadionů a máme předjednanou dopravu všech týmů, které nebudou mít k dispozici vlastní autobus, což je drtivá většina. Jako pořadatelé musíme zajistit jejich přepravu z hotelu do haly a zpět. Samozřejmě všechna jednání s dopravním podnikem a hotely budou pokračovat, protože to, že máme uzavřeny smlouvy, je jen jedna část.

Světový šampionát, kterého se zúčastní 24 týmů z různých koutů světa, bude pro Plzeň bezpochyby výjimečnou akcí. S jakou odezvou se zatím setkáváte u zastupitelů města, kraje, sponzorů a dalších subjektů, které se budou na přípravě podílet?
Spolupráce s městem funguje bez nejmenších problémů. Vůbec nejlépe zatím spolupracujeme s hokejovým klubem, kde máme v osobě pana Košana, ředitele ČEZ Arény, člověka, který nám vychází maximálně vstříc ve všem, co potřebujeme řešit. Po volbách čekáme, až se vyjasní situace na kraji. S předchozím vedením jsme byli dohodnuti na spolupráci a budeme na to samozřejmě chtít navázat.
Práce s partnery, alespoň s těmi klasickými sponzory, se rozbíhá teprve v těchto dnech, protože jsme výrazně změnili strategii jejich oslovování. Důležité je, že jsme kontaktovali lidi, kteří nám právě se sháněním peněz pomohou.

Zajištění samotného průběhu šampionátu bude vyžadovat velký tým pracovníků. Je již teď jasné obsazení pozic v organizačním výboru a způsob jakým bude šampionát personálně zabezpečen?
Pozice v organizačním výboru jsou již v drtivé většině obsazeny konkrétními lidmi, kteří se již také do přípravy postupně zapojují. Tomáš Březina, generální sekretář svazu, bude mít na starosti komunikaci s týmy ohledně ubytování. Luděk Sosna, pro hokejbalisty také známé jméno, bude mít ve své působnosti přepravu týmů po Plzni i na trase z Plzně na letiště a zpět. Václav Košan bude mít na starosti provoz obou stadionů, kde se bude odehrávat turnaj mužů. Tiskové centrum a média bude mít na starost Tomáš Lörinz a věřím, že v podobné pozici bude působit Marek Chlupatý, který zároveň bude vyřizovat akreditace. Před nedávnou dobou se správy webu mistrovství ujal David Schlegel, šéf firmy eSports, která bude zároveň přinášet on-line přenosy a zpracovávat statistiky. O doprovodné akce se bude starat Vladimír Papranec. Pořadatelské službě bude velet Jaroslav Badzik, další člověk z hokejbalového hnutí.

Pro řadu lidí z hokejbalového prostředí může být mistrovství světa velkou příležitostí se na něčem opravdu zajímavém a významném podílet. Je velký zájem právě z řad hokejbalistů „být u toho“?
Naším cílem je, aby se v pořadatelském týmu objevilo co největší spektrum lidí. Ale musíme vzít v úvahu také požadavek na jazykovou vybavenost. Osobně bych si přál, abychom v týmu měli lidi, kteří jsou z hokejbalového prostředí nebo mají o akci nezpochybnitelný zájem a vezmou ji za svou. Naopak nejsem moc příznivcem brigádníků z řad studentů, i když třeba do pořadatelské služby budeme potřebovat velké množství pracovních sil.
Rozhodčí například povede Vít Čapek, kterého jsem oslovil s nabídkou, aby se v pozicích rozhodčích, časoměřičů, zapisovatelů a dalších vystřídali čeští rozhodčí, kteří o to již teď projevují zájem.

Vraťme se ještě k účastníkům mistrovství. Lze říci, že týmy, které se na šampionátu představí, jsou tou úplnou špičkou?
Na první pohled působí zvláštně, když se mistrovství světa zúčastňují země jako Bermudy nebo Kajmany. Ale když to rozkryjeme, má to naprosto logické vysvětlení. Konkrétně za tyhle dva týmy hrají vesměs Kanaďané, kteří žijí v těchto oblastech. Tyto svazy byli v první vlně zemí, které přistoupily do mezinárodní hokejbalové asociace. Indie, Pákistán nebo Portugalsko, to je jiný případ. Hráči těchto národností hrají kanadské soutěže, ale mají cestovní pasy uvedených zemí, pro české hokejbalisty už to překvapení není. Divit se budou spíše diváci přímo na stadionech, kteří hokejbal jinak nesledují.

Mezi elitní osmičlennou akupinou, která se představí v ČEZ Aréně, schází týmy, které by tam český divák hledal. Například USA nebo Německo se představí v B poolu. Čím si to vysvětlujete?
Je pro mne například překvapení, že Spojené státy hrají ve slabší skupině, protože jejich junioři dokázali dvakrát po sobě získat medaili. Tihle mladí hráči se ale z rozličných důvodů na mistrovství světa mužů bohužel nejezdí. Zatím ještě není vytvořena pevná kvalitativní struktura. Ještě bude nějakou dobu trvat, než se vykrystalizuje osm nebo deset skutečně silných týmů, které budou hrát v elitní skupině. Stejně tak je možné, že časem vznikne ještě skupina C, kde se objeví některé exotické země jako třeba Hong Kong.

Závěrem nám ještě prozraďte, jak volnou ruku máte při pořádání mistrovství ze strany mezinárodní hokejbalová federace. Jak moc bude mistrovství v české režii?
Kéž by byla mezinárodní federace na úrovni jako Českomoravský svaz hokejbalu, to říká velká část českých hokejbalistů. Ale také kvalita mezinárodní federace jde určitě nahoru. O jejím zájmu svědčí tisková konference, která se uskuteční 10. ledna, a následná prohlídka stadiónů a kontrola stavu příprav. Naprostá většina iniciativy je na naší straně. Byli bychom rádi, kdyby se mistrovství povedlo a mohlo být do budoucna bráno jako nějaká norma, pod jejíž úroveň by nebylo dobré jít. Pak bude možné po dalších organizátorech vyžadovat precizní plnění všech náležitostí a pečlivější přípravu.
Zobrazit další články této kategorie | Archiv všech článků

 
 
 
 

18.6. | Soupisky
Zveřejnili jsme soupisky s detailními informacemi.

 

14.6. | Fotogalerie
V sekci Fanoušci - Fotogalerie naleznete aktuální fotografie z turnaje.

 

12.6. | Magazín o MS
Na webu si nyní můžete na obrázcích prohlédnout kompletní obsah oficiálního programu MS. Naleznete jen též v sekci Info o turnaji > Program MS.

 

2.2. | Rozhovor s Leošem Rakem
Na serveru plzen.cz si můžete přečíst rozhovor s trenérem reprezentace Leošem Rakem.

 
 
 
 
 
 
Domenic di Gironimo
Závěrečný blog: Shrnutí (23.6.)
 
Jan Donauschachtl
Blog mistra světa: „My jsme mistři, no a co?“ znělo Plzní (22.6.)
 
Kateřina Bogliová
Hurá! Cíl splněn, medaili máme! (23.6.)
 
 
 
 
 
Copyright © 2008-2009  & eSports.cz, s.r.o. | Informace o autorských právech a kontakt | Tipy Zážitky jako dárky, Sázení Doxxbet