O řeckém hokejbalu se zástupcem HBHA Johnem Kontitsisem
10.02.2009 | Marek Chlupatý
V sérii článků, které se na webu www.pilsen2009.com budou postupně objevovat, by mělo být představeno všech šestnáct zemí, které se zúčastní letošního světového šampionátu v Plzni. Terčem prvního rozhovoru se stal viceprezident řecké hokejbalové asociace John Kontitsis.
Naše asociace nesoucí anglický název Hellenic Ball Hockey Association byla založena několika jedinci, kteří opravdu milují hokejbal. Naším cílem je propagovat hokejbal mezi Řeky po celém světě a věříme, že postupně budeme schopni vybudovat co nejsilnější tým reprezentující naši vlast.
V oficiálním názvu asociace se objevuje slovo Hellenic namísto Greek. Jaký to má důvod?
To je jednoduché, slovo Hellenic v sobě skrývá příslušnost ke starověkému Řecku, jeho kultuře, jazyku, myšlenkám...
Jaká je vaše pozice v řeckém národním týmu?
Mám vlastně dvě role. Jsem viceprezident národní hokejbalové asociace, z čehož plyne mnoho povinností s organizováním kempů, dopravy, ubytování. Starám se o objednávání výstroje, trenérského vybavení a řadu dalších věcí. K tomu jsem ještě mezi třinácti vybranými útočníky pro mistrovství světa v Plzni.
V Plzni se představíte poprvé pod novým názvem Hellenic Ball Hockey Association. Na světových šampionátech jsme ale již řecké týmy a konkrétně i vás viděli...
Ano, to je pravda, byl jsem součástí týmu na mistrovství světa v roce 2007 v německém Ratingenu. Hrál jsem na levém křídle a musím říct, že jsem strašně rád, že jsem dostal příležitost reprezentovat zemi svého původu na tak významné akci. Řecký tým hrál také na mistrovství v Pittsburghu v roce 2005, ale současná asociace vznikla až v lednu 2008 a čeká nás letos tedy premiéra. Je zde totiž mnoho rozdílu mezi předešlými týmy a tím současným. Teď máme dva tréninkové kempy a všech více než sto hráčů má stejnou šanci probojovat se do konečného výběru.
Fotografie z mistrovství světa v německém Ratingenu v roce 2007 |
Jaký moment považujete za nejvýznamnější v historii řeckého hokejbalu?
Protože naše asociace existuje teprve jeden rok, doufám, že významné momenty teprve přijdou. Ale už teď máme za sebou velké úspěchy. Musím zmínit odehrání prvního hokejbalového utkání na řecké půdě v říjnu loňského roku. Na to jsme velmi hrdí a je to první krok k dalšímu rozvoji řeckého hokejbalu.
Všichni hráči současného národního týmu žijí trvale v Kanadě. Jak byste charakterizoval jejich vztah k řeckým kořenům?
Všichni v současné době žijeme v Kanadě v Montrealu, Torontu nebo Vancouveru. Kanada je zemí mnoha etnik a mnoho našich rodičů emigrovalo s touhou po lepším životě a nadějí, že se jejich dětem dostane lepšího vzdělání. Ale to není jen náš případ, podobně na tom jsou Portugalci, Italové, Pákistánci nebo Indové. V jejich reprezentacích je také většina hráčů, kteří žijí v Kanadě. Všichni jsme hráli hokejbal jako malí na ulicích a teď máme šanci reprezentovat svoji zem.
Doufám, že v budoucnosti to bude jinak. Většina hráčů by měla být z Řecka, ale ještě bude potřeba hodně času, než vyrostou hráči připraveni reprezentovat na tak náročném turnaji. Bylo by jednoduché poslat jakýchkoliv pětadvacet hráčů z Řecka, ale na světovém šampionátu by měli být opravdu ti nejlepší. Je teď na nás, abychom rozvíjeli další spolupráci se školami, další programy představující hokejbal mladým lidem. Ty pak musíme postupně učit pravidlům hry a jednotlivým dovednostem.
Vztah kanadských Řeků k národnímu týmu je plný hrdosti a snahy co nejvíce pomoci. Všichni jsou pyšní na své řecké kořeny. Řecká kultura je jednou z nejstarších na světě, je kolébkou západní civilizace. Řekové jsou hodně pracovití a šlechetní lidé.
Před několika měsíci byl v Řecku odehrán první hokejbalový zápas. Je vůbec možné, aby se hokejbal stal v Řecku někdy populárním sportem? Jaké jsou vaše vize?
První utkání se uskutečnilo v říjnu 2008 ve městě Thessaloniki mezi týmy Aris a Iraklis. Bylo to možné jen díky tvrdé práci presidenta národní asociace George Kosmase, který se v září v Řecku setkal s prezidentem in-line hokejové asociace Bobbym Sideropoulosem a jeho viceprezidentem Jimmym Malamasem. Oni dva totiž milují hokej a pracují na rozkvětu jakékoliv jeho obdoby. Pan Malamas je nyní také jedním z viceprezidentů naší asociace a jsme rádi, že můžeme mít mezi sebou někoho, kdo nám tolik pomohl s rozvojem našeho sportu.
Fotbal a basketbal vždy zůstanou v Řecku nejpopulárnějšími sporty, ale Řekové milují třeba také atletiku a my doufáme, že díky spolupráci s panem Malamasem se i hokejbal může stát velmi populárním. K tomuto velkému cíli ale musíme udělat ještě spoustu drobných krůčků.
Naším cílem je být fanoušky a hráči považováni za jednoho z předních členů ISBHF. Chceme nadále pracovat na rozvoji jednotlivých hráčů i reprezentace jako celku, abychom byli plně konkurenceschopní na dalších světových šampionátech a zařadili se mezi světovou špičku.
Přátelská utkání proti týmům Portugalska a Itálie |
Řekové jsou známí jako horkokrevní lidé. Platí to i o řeckých hokejbalistech?
Samozřejmě! Řekové měli vždy výbornou reputaci, milujeme život se vším, co s sebou přináší - smíchem, jídlem, pitím a tancem. Každý z nás se chce účastnit šampionátu s cílem hrát co nejlépe a od hráčů nic jiného ani neočekáváme. Ale v Plzni budeme mít mimo jiné také velkou šanci poznat lidi z nejrozdílnějších kultur a na to se také těším.
Vraťme se zpět k nároodnímu týmu. Jak byli hráči vybíráni? Hrají spolu všichni v průběhu roku?
Tým byl vybrán na dvou kempech v Torontu a Montrealu. Naše asociace zvolila trenéra Kontsantinose Kourousise, který již dříve hrál za tým Kanady. On nám přinesl velmi mnoho zkušeností a znalostí, takže s volbou můžeme být spokojeni. On si pak přizval asistenty Alkiavidise Zisidise (za Řecko hrál v letech 2005 a 2007) a Timothyho Achesona. tito tři pak společně vybírají hráče do národního týmu.
Je pro nás těžké spolu přes rok trénovat, protože vzdálenosti mezi našimi městy jsou příliš veliké. Samozřejmě se spolu snažíme být co nejčastěji, ale mistrovství světa bude prvním turnajem, kde budeme hrát jako jeden tým.
Začínáte v B-poolu. S jakým cílem se do Plzně vydáte?
Musíme na sebe být přísní a máme velká očekávání, určitě by pro nás bylo zklamání, kdybychom v B-poolu neudělali medaili. Chceme hrát na úrovni, na kterou máme, ale jak jsem již řekl, je těžké odhadnout, jak dobře bude tým poskládaný.
Který tým je vaším oblíbeným a který je podle vás nejlepší na světě?
Mým oblíbeným týmem je Kanada. Je zde hodně zemí, které hrají pěkný hokejbal, ale Kanada podle mého předvádí nejlepší spojení dovedností, chytrosti a rychlosti. Navíc jsou výborně vedeni trenérem a mají propracovaný herní systém. Základ je v širokém spektru hráčů, ze kterých je možné vybírat. Pořád jsou zde mladí hráči, kteří chtějí reprezentovat a tlačí se do národního týmu. Když k tomu připočtu propracovaný systém soutěží, je Kanada určitě zemí číslo jedna. Ale dobře hraje také tým České republiky. Když vidím, jak připravují celý šampionát, bude to další těžko porazitelný soupeř.
Chcete závěrem něco vzkázat českým fanouškům?
Už teď vím, že to bude velký turnaj, organizátoři tvrdě pracují na tom, aby byl úspěšný. Chtěl bych fanoušky vyzvat, aby se přišli podívat na světový hokejbal. Za náš tým můžu říct, že se těšíme na čas strávený v tak pěkné zemi, víme, že Češi jsou velmi přátelští a v Plzni si užijeme každý okamžik.
18.6. | Soupisky
Zveřejnili jsme soupisky s detailními informacemi.
14.6. | Fotogalerie
V sekci Fanoušci - Fotogalerie naleznete aktuální fotografie z turnaje.
12.6. | Magazín o MS
Na webu si nyní můžete na obrázcích prohlédnout kompletní obsah oficiálního programu MS. Naleznete jen též v sekci Info o turnaji > Program MS.
2.2. | Rozhovor s Leošem Rakem
Na serveru plzen.cz si můžete přečíst rozhovor s trenérem reprezentace Leošem Rakem.
Domenic di Gironimo
Závěrečný blog: Shrnutí (23.6.) Jan Donauschachtl
Blog mistra světa: „My jsme mistři, no a co?“ znělo Plzní (22.6.) Kateřina Bogliová
Hurá! Cíl splněn, medaili máme! (23.6.)
Závěrečný blog: Shrnutí (23.6.)
Blog mistra světa: „My jsme mistři, no a co?“ znělo Plzní (22.6.)
Hurá! Cíl splněn, medaili máme! (23.6.)